Katalog, Matbaa, Tasarım

Broşür/Katalog Tasarımı İçin Tavsiyeler

Hemen hemen tüm grafikerler baskıya uygun bir broşür veya katalog hazırlayabilirler. Ama yaratıcı ve farklı çizgiye sahip tasarımları oluşturmak için biraz daha fazlası gerekli. Bu yazımızda iyi bir ürün hazırlamanız için nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz

1- Tasarıma Başlamadan Ne Yapacağınızı Bilin

Tasarımın nasıl olacağını aklınızda hayal edin. Müşterilerinizin beklentilerine cevap verebilecek tasarım üzerinde yoğunlaşın. Kendi aklınızdaki tasarımı empoze etmeye çalışmayın. Karşılıklı beklentiler ve sizin müşterilerinize vermiş olduğunuz tavsiyelerden sonra tasarıma başlayın.

2- Kullandığınız Fontları Sınırlayın

Broşür ve kataloglar genellikle görsel ağırlıklıdır. Ürün veya hizmetlerin tanıtıldığı broşür veya kataloglarda ilgi çekici görseller çok kullanılmakla beraber fontların kullanımı azdır. Birkaç başlık veya alt başlık ve birkaç açıklama yazısı için kullanılan fontlar için kullanacağınız fontları sınırlandırın. Aynı font ailesinden birbiri ile uyumlu birkaç fontu tasarımlarınız da kullanabilirsiniz.

3- Kağıt Türünü ve Ölçünüzü Belirleyin

Herzaman ekranda yapmış olduğunuz tasarım baskıda iyi çıkmayabilir. Çalışmalarınızı CMYK baskı formatında hazırlayıp baskı numuneleri alın. Ne tür kağıtlarda(mat/parlak kuşe, 1.hamur veya özel/fantezi kağıtlar) nasıl sonuçlar elde ettiğinizi gördükten sonra üretime geçin

4- Kopyalama ve Yazdırma Hakkını Alın

Kullanmış olduğunuz tasarım şablonu orijinal bir çalışma ise kesinlikle yazdırma haklarının elinizde bulunması gerekir. Büyük şirketler veya kurumsal firmalara hazırlayacağınız katalog veya broşürlerde kendi tasarımınız değilse çok ufakda bir ihtimal olsa başınız ağrıyabilir.

5- Tasarım Sonrasını Düşün

Tasarımını zihnizinizde canladırırken bu tasarımın nerelerde kullanılacağını da düşünün. Bu bir fuar olabilir, online ortamda kullanılacak bir pdf dosyası olabilir, insanlara dağıtılacak broşür olabilir. Çok şık ve göze hoş gelecek çok farklı bir tasarım yapmak tabiki de önemlidir. Ama yaptığınız tasarımın okuyucu kitlesine uygun şekilde tasarlanması gerektiğini unutmayın. Bir araba firması için katalog hazırlıyorsanız, o kataloğu inceleyecek olan müşterilerin neleri görmek isteyeceklerini düşünerek tasarımınızı zenginleştirin.

6- Renk Uyumu

Tasarımda kullanacağınız renkler çok önemli. Renk uyumu ile broşür veya kataloglarınızın okunurluğu dahada artacaktır. Yaptığınız şirket veya kurumun kurumsal kimliği ile uyumlu olmasına özen gösterin. Renk uyumunu sağlamak için farklı tasarımları inceleyebilir, renk uyumu ile ilgili yazılımları indirip güzel renk kombinleri oluşturabilirsiniz.

7- Sadelik Önemli

Anlatmak istediğinizi temiz ve yalın bir şekilde tasarıma yansıtın. Çok fazla içerik ve renk cümbüşünden kaçının. Katalog veya broşür tasarımınızda olabildiğince az obje kullanın. Kısaca sade bir tasarım bu işin püf noktalarından biridir. En iyi ve profesyonel tasarımlar sade ve mesajını iyi anlatan tasarımlardır.

İlham almak için çok fazla tasarıma göz atmanızda fayda var.Blog sayfamızda sizin için paylaştığımız katalog ve broşür tasarımlarına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir