Matbaa

Takı Kutuları – Süngerli Takı Kutusu

sungerli-taki-kutusu

taki-kutusu-baski

TAKI KUTULARI

Bilezik, yüzük, küpe ve benzeri diğer takı ve mücevherlerin; altın, gümüş ya da titanyum gibi materyallerin hangisi kullanıldığı fark etmeksizin saklandığı kutulara genel olarak takı kutuları denir. Bu kutular daha çok mücevher kutusu olarak bilinir. Çoğunlukla kadınların değerli takılarını saklamak için kullandıkları bu kutular, farklı kullanım amaçları ve alanlarına göre farklı modeller olarak üretilirler.

Farklı tarzlar ve kullanımlar için birden fazla takı kutusu modeli bulunur. Örneğin çekmeceli takı kutusu, firmaların genellikle müşterilerine daha şık sunumlar yapmak üzere kullandıkları ürünlerdir. Sert dış yapısı ve içinde kullanılan kılıf ile mücevherlerin şıklığına şıklık katarken güvenliği de sağlar. Sürgülü basit bir sistem kullanırlar ve iç taraftaki ayrı bölümü çekerek takı ve mücevherler yerleştirilebilir. Daha pratik olanlar ve şıklığı sadelikte arayanlar için de karton takı kutusu uygundur. Genelde doğal yaşamı sevenler ve daha hızlı çözümler arayanların tercih ettiği bu modeller ise standart kartonlardan biraz daha kalın bir materyalden yapılır ve sürgülüdür. İçerideki karton dışarı çekilmek suretiyle iç bölgeye takı ve mücevherler konulabilir. Yine de klasik karton kutu görünümünde olan modeller de tercih edilebilir. Karton takı kutuları üretiminde bazen kraft kâğıdı ve kartonu kullanılabilir. Bunlar genellikle suya daha dayanıklı ve yırtılma dirençleri çok fazla olan karton türleridir. Daha emniyetli takı kutusu isteyen için ideal olan kraft takı kutuları aynı zamanda son derece doğa dostudur.

ozel-baskili-taki-kutusu

 

SÜNGERLİ TAKI KUTUSU

Takılar ve mücevherler elbette hayatımızı güzelleştiren moda ürünleridir.  Ancak bu, mücevherlerin genellikle çok kolay hasar alabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle süngerli takı kutusu kullanılır. Mücevher ve takıların takı kutuları içerisinde zarar görmemeleri ve taşınırken ses çıkarmamaları adına bazı mücevher kutularının iç kısmı sünger ile kaplıdır. Bu sünger genellikle ince ama çizilmeleri ve sesi önleyici özelliktedir. Ayrıca bazı kişiler ve firmalar için ürünleri daha şık göstermenin bir yoludur.

Mücevherler çok sevilse de tüm takı ürünleri içerisinde en çok değer gören belki de yüzüktür. Yüzük geleneklerin bir parçası haline gelmiş ve en şık takı türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu durumda yüzüklerin saklanması için daha özel kutulara gerek vardır. Yüzükler diğer takılardan daha çok zarar alabileceğinden, kendisine özel daha küçük saklama kutularında muhafaza edilir. Diğer saklama kutularından daha küçük olan yüzük kutuları genel olarak içerisindeki süngerin tam ortasında yüzüğün sabit durmasını sağlayacak bir girinti bulundurur. Hemen hemen akla gelen her üretim malzemesinden imal edilebilir. Taşıma konusundaki neredeyse tüm sorunları çözer ve yüzüğün bir kutunun içerisinde alelade hareket edip çizilmesini ve zarar görmesini engeller. Ayrıca evlilik teklifleri ve yıldönümleri hediyeleri için oldukça şık modelleri de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir