Katalog, Matbaa

Katalog Hazırlama

katalog-hazırlama-sablon

Şirketler ve firmalar ürün ve hizmetlerini müşterilerine tanıtabilmek, satışlarını arttırabilmek için basılı ürünlere ihtiyaç duyarlar. Bu basılı ürünlerin en önemlilerinden biride katloglardır.

Katalog üretimi, ürün çeşitliliği, kurumsal kimliğe uygunluk, özel içerikler ve profesyonel tasarımcının tasarlamasına göre fiyatlandırılmaktadır. Bu yazımızda genel olarak katalog üretiminin 4 aşamada nasıl gerçekleştiğinden bahsetmek istiyorum.

1- Kataloğunuzu Tasarlayın. Öncelikle kataloğunuzda hangi ürün veya hizmetlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız onların ön çalışmalarını ayarlayın. Ürün veya hizmetlerinizde önemli olan ve dikkat çekici özellikleri sade bir şekilde kaleme alın. Gereksiz bilgilerden kaçının. Tasarım için önemli olan renk uyumu, hizalamaları tasarıma başlamadan önce düşünün. Çok sayfalı renkli katalogların pahalı olacağını unutmayın.

2- Kataloğunuzda ön plana çıkan ürün ve hizmetlerin dışında, şirketinizi tanıtmayı unutmayın. Şirket veya kurumun kurumsal kimliğine uygun tasarım şablonlarını kullanmaya özen gösterin. Şirketinizin misyon ve vizyon bilgilerini kısa ve akıcı bir dille kaleme alın. Kataloğunuzda mutlaka iletişim bilgilerine yer verin. Günümüzde sosyal medyanın gücü tartışılmaz. Daha fazla kitleye ulaşmak için sosyal medya sayfaları açın ve sayfa adreslerine kataloğunuzda mutlaka yer verin. Karekod(qr kod) ile websayfa veya sosyal medya sayfa linklerinizi kataloğunuzun iletişim sayfasına eklemeyi unutmayın.

3- Tüm bu yazılanları tasarıma dökmek bir programa ihtiyacınız olacak. İnternette paylaşılan video ve eğitim dökümanlarına biraz zaman ayırdığınız vakit edindiğiniz bilgiler ile Illustrator, Freehand mx, Corel Draw, In desing vb tasarım araçlarından biri ile tasarım yapmaya başlayabilirsiniz. Ya da bizimle irtibata geçip profesyonel katalog tasarımı yaptırabilirsiniz.

4- Tasarımınız hazır ise Pdf olarak kaydedin. Pdf olarak kaydetmeniz sizin için avantaj. Pdf katalog dosyanız kolayca taşınabilir ve baskıya en uygun format Pdf formatıdır. Elinizde ki Pdf katalog dosyanız ile sayfa sayısı ve cilt şekline göre fiyat alabilir, üretim yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir