Dijital Baskı

Neden Dijital Baskı?

Teknolojinin hızla gelişmesinden etkilenen sektörlerden biride kuşkusuz matbaa sektörüdür. Matbaa teknolojisinin gelişmesi ile daha hızlı ve daha kaliteli üretim yapılabildiği gibi artık Dijital Baskı makineleri de sektörün vazgeçilmezleri arasında yerini almış bulunuyor. Dijital Baskı Makinelerinin hızlı gelişimi ile birlikte matbaa sektöründe dezavantaj olan bazı durumlar ortadan kalkmış bulunmakta. Yeni bir soluk olarak matbaa sektörüne rakip olarak büyüyen Dijital Baskının(Dijital Matbaacılık) başlıca öne çıkan özelliklerine göz atmakta fayda var.Öne çıkan özelliklerinden bazıları

Mükemmel Renk Uyumu

Sektörün önde gelen iki büyük dijital baskı markası Xerox ve Hp nin Ar-ge çalışmalarına ayırmış oldukları bütçeler meyvelerini çoktan vermeye başladı. Şu an 50cm*70cm tabaka baskı yapabilen dijital baskı makinelerinin teknolojik olarak ilerlemesi ve baskıdaki kalite sektördeki herkesin beğenisini kazanmış durumda. Pantone renkler dahil geniş yelpazedeki renkleri yüksek kapasiteli Dijital Baskı makinelerinde %100 matbaa kalitesinde bastırabilirsiniz.

Maliyet Avantajı

Dijital Baskıda fiyatlar adet ve sayfa sayısına göre değişiklik göstermekte. Matbaa sektöründeki seri üretim ile çok adetli(1000 ve üzeri) basılı ürünler elde edilebilmekte. Az adetli ürünlerin fiyatlandırması maalesef yüksek kalmaktaydı. Dijital Baskı makinelerinin pazara girmesi ile birlikte az adetli dökümanlar uygun fiyatlara üretilebilmekte. Dijital baskı makinelerinde, matbaa makinelerinin baskı yapabilmesi için gereksinim duyduğu kalıp,boya vb ürünler olmadığı için az adetli işlerde maliyetlerde uygun olmakla beraber 600-700 adetlere kadar basılı ürünlerde matbaaya göre avantajlı durumdadır.

Yüksek kaliteli Baskılar

Xerox ve Hp nin önderliğinde gelişen dijital baskı teknolojisi, baskıda kullanılan tüm ürünleride etkilediğinden yüksek kaliteli baskılar yapılabilmekte. Ar-ge çalışmalarında geliştirilen Toner çeşitleri(mat toner,sıvı toner,şeffaf toner vb) ile canlı renkler elde edilebilmekte. Kaliteli baskı için farklı baskı teknolojileri geliştiren sektörün öncüleri, basılacak kağıt seçeneklerinide olabildiğince geniş tutmaktadırlar.Dijital Baskı Makinelerin etiket baskısından,kuşe kağıda, fantezi kağıtlardan opak ve şeffaf çıkartmalara, özel üretim pvc ürünleri dahil ince ve kalın gramajlı kağıt ve ürünlere kaliteli baskılar yapabilmektedir.

Hızlı Baskı İmkanı

Dijital baskının en büyük avantajı Hızlı Baskı imkanı sunmasıdır. Günümüzde zaman çok değerli olduğu için hemen herkes üretim süresinin uzunluğundan şikayet etmekteydi. Gelişen dijital baskı teknolojisi ile matbaada 10 güne kadar süren üretim sürelerini saatlere indiren dijital matbaacılık anlık ihtayaçlara cevap verebilecek dijital baskı merkezlerinin oluşmasının da önünü açmıştır.

Değişken Veri(Data) Basımı

Dijital Baskı ile kişiselleştirilmiş basılı ürünler üretilebilmektedir. Ufak bir örnekle açıklamak gerekirse ; elinizde bir isim listesi var ve bu isim listesindeki herkese farklı birer indirim kuponu yaptırmak istiyorsunuz. Ve bu indirim kuponunda müşterinizin bilgileri veya müşterinizin fotoğrafı olsun istiyorsunuz. Matbaa da neredeyse imkansız, yapılsa bile çok uzun zamanda ve çok maliyetli olabilecek bu işlemi dijital baskı ile yapmak oldukça basit.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir